Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 06:21
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Nasze programy:

Droga do niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody II

Odkryj historyczne miejsca, pomniki i ścieżki, które były świadkami ważnych wydarzeń na drodze do wolności. Poznaj bohaterów, ich losy oraz kluczowe bitwy, które miały miejsce na terenie województwa świętokrzyskiego. Dowiedz się, jak przyroda i krajobrazy tego regionu odegrały rolę w walkach o niepodległość.

"Przyroda świadkiem historii"

Lasy stanowią ok. 27,5% ogólnej powierzchni województwa świętokrzyskiego. Głównym gatunkiem, który możemy w nich spotkać jest sosna. Dużą populację ma tu jednak również buk i jodła.

23.11.2019 16:30
"Odkrywamy piękno Ponidzia"

Ponidzie to jeden z najpiękniejszych regionów województwa świętokrzyskiego. Zachwyca ono swoją różnorodnością gatunkową roślin i zwierząt. Jego nazwa pochodzi od rzeki Nidy, która malowniczo meandruje, tworząc tzw. zakola i starorzecza.

16.11.2019 16:30
"Odkrywamy północne lasy woj. świętokrzyskiego"

Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem jest fragmentem boru mieszanego z dominantą sosny w wieku ok. 200 lat. Wśród drzewostanu występują zwietrzałe skały piaskowcowe o osobliwych kształtach: grzybów, kominów, kazalnic itp.

26.10.2019 15:30
"Rezerwat "Wykus" i jego tajemnice"

W województwie świętokrzyskim istnieje osiem Parków Krajobrazowych. Trzy z nich to tzw. Parki Ponidzia, zaś pozostałe nazywane są Parkami Gór Świętokrzyskich.

03.10.2019 15:30
Reklama
"Natura i historia. Tajemnice skarżyskich lasów i ich otoczenia"

Powiat skarżyski przyrodniczo graniczy z Górami Świętokrzyskimi na południu oraz z Mazowszem na północy. Mimo to, nie zatracił dawnego charakteru Puszczy Świętokrzyskiej.

21.09.2019 15:30
"Lasy Cisowskie schronieniem dla walczących o wolność Ojczyzny"

Nadleśnictwo Daleszyce jest jednym z tych, leżących najbliżej stolicy województwa świętokrzyskiego. Jako lasy, będące pozostałością Puszczy Świętokrzyskiej, charakteryzują się dużym odsetkiem jodły w drzewostanie. Bogata flora i fauna sprawia, że na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Daleszyce możemy wyróżnić wiele obszarów chronionego krajobrazu, w tym trzy rezerwaty, wraz z jedną z największych perełek naszego regionu, rezerwatem Białe Ługi.

29.08.2019 15:30
"Lasy Nadleśnictwa Zagnańsk - niemy świadek historii"

Województwo świętokrzyskie to region bardzo bogaty, pod kątem przyrodniczym. Wpływ na to ma z pewnością fakt, że aż 28% powierzchni zajmują lasy. Te, które należą do Skarbu Państwa administrowane są przez Lasy Państwowe.

03.08.2019 15:30
Reklama