Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 11:05
Reklama

Polska pierwsza na Marsie. Zawody ERC w Politechnice Świętokrzyskiej

Na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej od piątku do niedzieli kolejny raz został usypany tor, który wiernie odwzorował Czerwoną Planetę. Wszystko to ze względu na odbywające się finały tegorocznej edycji zawodów European Rover Challenge.

European Rover Challenge to europejska formuła zawodów łazików marsjańskich, czyli konstrukcji działających na Ziemi, ale w warunkach powierzchniowych maksymalnie przypominających te na Marsie.

To już dziewiąta edycja tych zawodów. Organizowane są one przy współpracy Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Politechniki Świętokrzyskiej i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

W tym roku z 54 drużyn do finału zakwalifikowało się 25 ekip z 12 krajów, w tym Szwajcarii, Grecji, Czech, Indii, Niemiec, Turcji i Polski. Z naszego kraju trzy drużyny, w tym dwie z jednej uczelni.

Po raz kolejny polska drużyna udowodniła, że potrafimy budować i zarządzać tak skomplikowanym projektem jak łazik marsjański. Nawet jeśli nie jest to łazik faktycznie eksplorujący prawdziwego Marsa, a tego w przenośni.

Najlepszym z zespołów okazały się AGH Space Systems z Krakowa. Drugie i trzecie miejsce przypadły szwajcarskim drużynom. 10. edycja zawody łazików marsjańskich European Rover Challenge odbędzie się we wrześniu za rok.
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ZGŁOŚ INTERWENCJĘ

Masz temat? Napisz do nas!

Reklama