Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 lipca 2024 05:12
ZOBACZ:
Reklama
Reklama
Nasze programy:

Droga do niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody

Odkryj historyczne miejsca, pomniki i ścieżki, które były świadkami ważnych wydarzeń na drodze do wolności. Poznaj bohaterów, ich losy oraz kluczowe bitwy, które miały miejsce na terenie województwa świętokrzyskiego. Dowiedz się, jak przyroda i krajobrazy tego regionu odegrały rolę w walkach o niepodległość.

Ochrona przyrody, to też patriotyzm - "Droga do Niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody" - odc. 6

Według Słownika Języka Polskiego PWN, patriota to człowiek kochający swoją ojczyznę. Człowiek gotowy do poświęceń dla niej. Bycie świadomym patriotą wiąże się ze znajomością historii swojego kraju, jego tradycji, kultury, tożsamości. Patriotyzm można jednak rozpatrywać wielowymiarowo. Jednym z jego rodzajów, jest patriotyzm ekologiczny. Podstawą, w tym przypadku, jest postrzeganie otaczającego nas świata, jako naszego domu.

19.11.2018 16:30
"Droga do niepodległości, szlakiem świętokrzyskiej przyrody" odcinek 5

To jeden z tych widoków, które zapierają dech w piersiach. Góry Świętokrzyskie to jedyne w Polsce góry leżące w środkowej części kraju, poza pasmem Sudetów i Karpat. Położone są na obszarze województwa świętokrzyskiego, w centralnej części Wyżyny Kielecko Sandomierskiej.

09.11.2018 16:30
Stadion Leśny, kielecki Katyń - Droga do Niepodległości, szlakiem świętokrzyskiej przyrody - odc. 4

Lasy odgrywają znaczącą rolę w strukturze przyrodniczej województwa świętokrzyskiego. Zajmują one powierzchnię blisko 330 ha. Ochroną i zagospodarowaniem lasów, na terenie naszego województwa, zajmuje się 15 nadleśnictw.

05.11.2018 16:30
Droga do niepodległości, szlakiem I Kompanii Kadrowej

Ziemia świętokrzyska zachwyca swoją urodą, ale jest ona też świadkiem naszej bogatej historii. Jednym z wydarzeń, które na trwałe odcisnęły swoje piętno w dziejach walk o niepodległość Polski, był  Marsz I Kompanii Kadrowej pod wodzą Józefa Piłsudskiego. 6 sierpnia 1914 roku strzelcy wyruszyli z krakowskich Oleandrów do Kielc.

09.10.2018 15:30
Reklama
Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy jako świadek historii - Droga do Niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody - odc. 3

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka programu "Droga do Niepodległości szlakiem świętokrzyskiej przyrody".

26.09.2018 12:48
Karczówka - ochrona zasobów naturalnych i miejsce pamięci narodowej - Droga do Niepodległości, szlakiem świętokrzyskiej przyrody - odc. 2

Karczówka - 339 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Pasma Kadzielniańskiego w Górach Świętokrzyskich.

19.09.2018 15:30
"Droga do niepodległości" odc. 1 - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
"Droga do niepodległości" odc. 1 - Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Powołana 3 sierpnia 1914 przez Józefa Piłsudskiego Pierwsza Kompania Kadrowa, formacja, która trzy dni później, rozpoczęła historyczny marsz ku wolności utworzona z oddziałów strzeleckich stała się zalążkiem Legionów Polskich.

22.08.2018 15:30
Reklama