reklama

reklama

 

/>

"Piękno etiopskich kobiet" na fotografiach

"Piękno etiopskich kobiet" na fotografiach "Piękno etiopskich kobiet" na fotografiach

W Bibliotece Uniwersyteckiej UJK odbyło się spotkanie z profesor Danutą Rasałą, autorką wystawy fotograficznej “Piękno etiopskich kobiet”. Kobieta z wykształcenia jest chemikiem, a także przez wiele lat pełniła funkcję pracownika naukowo-dydaktycznego na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Podróże pokochała już dawno temu. Swoją pasję rozpoczęła w latach 80., odwiedzając kilkadziesiąt krajów, niektóre niejednokrotnie. 

Przybyli na wernisaż wystawy fotograficznej goście, dzięki nietuzinkowym fotografiom mogli przenieść się w odległe zakątki świata i zobaczyć jak wygląda tam współczesne piękno. Kilkadziesiąt fotografii prezentowało młodsze i starsze kobiety, które mimo niełatwego życia pokazywały swoją siłę i oddanie wobec rodziny. Przede wszystkim charakteryzowała je masywna i kolorowa biżuteria, a także ręcznie zdobione szaty.

Wernisaż wystawy poprzedzała prelekcja zatytułowana “Południe Etiopii - ginące tradycje w Dolinie Omo”. Danuta Rasała przybliżyła zwyczaje i tradycje, które panują w odwiedzonych przez nią terenach. Duże zdziwienie wśród słuchaczy wywołały m.in. historie związane z dążeniem do piękna u płci żeńskiej. Kobiety potrafią zrobić wiele, żeby czuć się pewniej w swoim ciele. Niektóre z nich poddawały się nawet skaryfikacji. Wyjątkowo odporne musiały być te kobiety, które zdecydowały się na rozcięcie dolnej wargi i rozciąganie jej ceramicznymi krążkami. Dużą część wykładu autorka poświęciła plemieniu Hamer, żyjącemu w Dolinie Omo. Społeczeństwo charakteryzuje przede wszystkim duża otwartość na związki poligamiczne, bowiem mężczyzna może mieć wiele żon. 

Wystawę "Piękno etiopskich kobiet" można oglądać do 24 marca bieżącego roku. 

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych