reklama

reklama

 

/>

Duże pieniądze dla szpitali

Duże pieniądze dla szpitali Duże pieniądze dla szpitali

W II półroczu 2023 roku do świętokrzyskich placówek medycznych trafi dodatkowo prawie 223 miliony złotych, z czego najwięcej - prawie 173 mln do szpitali PZS (sieć szpitali), których trzon stanowią lecznice powiatowe. Te środki przeznaczone są przede wszystkim na podwyżki dla personelu, ale także złagodzą skutki inflacji i pozwolą na wzrost wycen niektórych procedur medycznych, jak interna, chirurgia ogólna, położnictwo.

Informacje o zmianie (podwyższeniu) ryczałtu i aneksy do obowiązujących umów zostały wysłane do 660 świadczeniodawców z regionu. W sumie nowych aneksów jest 1 116, ponieważ wiele placówek ma umowy na różne rodzaje świadczeń, a dodatkowe środki trafiają na różne zakresy. Wysokość kwot, jaką otrzymają poszczególne lecznice wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, na podstawie danych (kosztów), jakie wcześniej sprawozdały do niej poszczególne placówki.

- Jest to systemowe rozwiązanie, które powoduje, że co roku 1 lipca wynagrodzenia - zarówno personelu medycznego jak i niemedycznego - we wszystkich podmiotach leczniczych są indeksowane - wyjaśnia Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Ponadto bardzo istotny jest fakt, że wybrano trzeci, czyli najkorzystniejszy (choć najbardziej kosztochłonny) wariant przedstawiony przez AOTMiT, który oprócz wzrostu wynagrodzeń uwzględnia również koszty inflacji i wzrost wycen w obszarach ważnych dla szpitali powiatowych, jak interna, chirurgia ogólna, położnictwo.

W województwie świętokrzyskim aneksy z nowymi warunkami finansowania świadczeń medycznych na II półrocze 2023 podpisały wszystkie szpitale sieciowe (19).

Z optymizmem wypowiada się na ten temat Marek Kos, dyrektor szpitala w Sandomierzu.

- Te pieniądze to naprawdę dobra informacja dla szpitala, na pewno nie tylko w Sandomierzu. Po otrzymaniu informacji z NFZ szybko przeliczyłem i jestem spokojny, że wystarczy na podwyżki dla pracowników. Jesteśmy zobligowani do ich wypłacenia, a bez tych środków nie byłoby to możliwe. Zabezpieczenie finansowe przekłada się też na samą atmosferę w szpitalu - pracownicy mogą być spokojni, nie pracować w niepewności o indeksację wynagrodzeń – ocenia dyrektor.

Przypominamy, że w tym roku zmieniono finansowanie świadczeń o łączną kwotę 471 milionów złotych.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych