reklama

reklama

 

/>

Terytorialsi przysięgali na rynku w Daleszycach 

Terytorialsi przysięgali na rynku w Daleszycach  Terytorialsi przysięgali na rynku w Daleszycach 

W niedzielę 17 września o godzinie 14:00 na Daleszyckim Rynku żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” złożyli przysięgę wojskową. Słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 50 żołnierzy!

Okrzyk ponad 50 Terytorialsów „Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam! …” wybrzmiał na daleszyckim rynku. Uroczysta przysięga wojskowa była zwieńczeniem szkolenia podstawowego, które ochotnicy realizowali w dniach 2-17 września na poligonie w Nowej Dębie. Blisko połowa z nich to młodzi mieszkańcy naszego województwa, którzy w czasie wolnym od nauki postanowili zapoznać się z podstawami wojskowego rzemiosła, m.in. strzelectwem, taktyką, zasadami zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, łącznością czy topografią. Na co dzień nasi żołnierze w „cywilu” pracują i są przedstawicielami między innymi takich specjalnościach jak: instruktor samoobrony, fryzjerka, konduktor, nauczyciel, ratownik wodny, fizjoterapeuta, elektryk, księgowy, informatyk, instruktor prawa jazdy, logistyk. Wśród przysięgających jest ponad 25 % kobiet. Obecnie 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2000 żołnierzy.

Dziękuję Wam za wstąpienie w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Życzę, by duma z żołnierskiego munduru niezmiennie towarzyszyła Wam w dalszej drodze, a przysłowiowe żołnierskie szczęście sprzyjało w osiąganiu zamierzonych celów. Na ręce Waszych rodziców składam podziękowania za odpowiedzialne wychowanie swoich dzieci w duchu patriotyzmu – podkreślił ppłk Ireneusz ŚLĘZAK z-ca dowódcy 10 ŚBOT.

Na zakończenie odbyła się defilada podczas, której przemaszerowali przysięgający żołnierze oraz pojazdy wojskowe 10 ŚBOT oraz Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych. Po uroczystości zaproszeni goście oraz towarzyszące żołnierzom rodziny mogły zapoznać się i obejrzeć sprzęt i uzbrojenie na co dzień użytkowane w Wojsku Polskim na stoiskach promocyjnych 10 ŚBOT, CPDMZ . Ochotnicy mogli bezpośrednio złożyć wniosek o powołanie do służby na stoisku Wojskowego Centrum Rekrutacji.

Dziś złożyłam przysięgę wojskową, jest to dla mnie niewyobrażalna duma, przeżycie jedyne w swoim rodzaju, ponieważ składamy ją raz w życiu - powiedziała szer. Wiktoria studentka medycyny.

Nowo zaprzysiężeni żołnierze rozpoczną teraz trzyletni cykl szkoleń w jednym z pododdziałów 10 ŚBOT zlokalizowanym w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim czy Sandomierzu. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu.

Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, którzy chcą zdobyć wojskowe przeszkolenie, a nigdy nie byli w wojsku mogą spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych. Wnioski o powołanie do WOT należy składać w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 10 ŚBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Źródło: 10 ŚWIĘTOKRZYSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ 

.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych