reklama

reklama

 

/>

Koszty zużycia energii zmniejszą się dzięki termomodernizacji

Koszty zużycia energii zmniejszą się dzięki termomodernizacji

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się termomodernizacja siedmiu budynków użyteczności publicznej w gminie Bodzentyn. Ściany zostaną docieplone, wymienione okna i drzwi, pojawią się pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. Dzięki temu koszty zużycia energii w tych budynkach zmniejszy się nawet o 80 procent.

Odpadający tynk, stare okna i instalacje grzewcze. Budynek Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie wreszcie doczeka się remontu. To jeden z siedmiu budynków użyteczności publicznej, w których zostanie przeprowadzona termomodernizacja. Prace rozpoczną się jeszcze w maju.

- Budynek jak widzimy jest w fatalnym stanie nie był remontowany od 40 lat, poza tym liczymy na duże oszczędności energii nawet do 80 procent – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Termomodernizacja przeprowadzona zostanie również w budynku, w którym mieści się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Prace remontowe przewidziano również w trzech ośrodkach zdrowia w Bodzentynie, Wzdole Rządowym i Świętej Katarzynie, a także w dwóch placówkach oświatowych we Wzdole Rządowym i Psarach Starej Wsi. Gmina na projekt termomodernizacji uzyskała wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad trzech milionów dwustu sześćdziesięciu tysięcy złotych. Wartość  inwestycji po przetargu przekroczyła pięć milionów złotych.

 - Wartość kosztorysowa rok temu była inna, teraz firmy są droższe i musimy dołożyć pół miliona złotych z własnego budżetu do kwoty jaka była w kosztorysie, żeby dołożyć do tych środków pozyskanych – mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

We wszystkich siedmiu budynkach zostaną docieplone ściany zewnętrzne i dachy, będą nowe okna i drzwi. W ramach modernizacji systemów grzewczych wymienionych zostanie ponad 200 grzejników. Dodatkowo zaplanowano zamianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne, pojawią się pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne. Zmodernizowany zostanie także system oświetlenia. To nie jedyne inwestycje. Wokół budynku Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie będzie więcej miejsc parkingowych.

- Staramy się, żeby mieszkańcom łatwiej się tu parkowało, bo każdy jest zmotoryzowany, więc miejsc potrzeba dość sporo -  mówi Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna.

Stare garaże zostaną zburzone, a na nowym parkingu powstanie 60 miejsc dla samochodów. Ta inwestycja kosztować będzie budżet gminy 200 tysięcy złotych.

Sport

Polecamy

Fotorelacje

Kontakt

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 790 710 365

e-mail: [email protected]

Reklama

Kielce
ul. Paderewskiego 4/13
25-017 Kielce

tel: 41/ 243 30 33
fax: 41/ 243 39 69
mob: 662 292 999

e-mail: [email protected]

telewizja wszędzie dostępna
  •  

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych